slider

NIPPO

NIPPO (Nihonkei-Hozonkai) to Japońskie Towarzystwo Ochrony Psów.

Zostało założone w 1928 roku i zostało zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji w 1937 roku jako stowarzyszenie zarejestrowane. Ma autorytet i 90-letnią tradycję – jest najstarszą organizacją zajmująca się ochroną japońskich rodzimych ras psów.

W 1932 roku ukazało się czasopismo „Nippon Inu”.

I Krajowa Wystawa Psów Japońskich odbyła się na dachu Ginza Matsuya w Tokio. Aż 81 japońskich psów zebrało się z całego kraju, co było wówczas wielkim wydarzeniem, a na specjalne zaproszenie wziął udział słynny pies Akita Hachiko.

Japońskie Towarzystwo Ochrony Psów, które powstało na początku ery Showa, zostało zmuszone do zawieszenia swojej działalności w listopadzie 1943 r. z powodu działań wojennych.  W 1948 r. działalność wznowiono tak szybko, jak to możliwe, a w 1949 r. odbyła się ogólnopolska wystawa, która odegrała kluczową rolę w ochronie psów japońskich. W związku z reformą krajowego systemu stowarzyszeń interesu publicznego 1 września 2011 r. uzyskała certyfikat Prezesa Rady Ministrów jako pierwsza korporacja interesu publicznego w organizacji zajmującej się hodowlą psów domowych.